Pierwsze wspólne chwile z maleństwem są wyjątkowe. Niemowlę jednak bardzo szybko rośnie, a wspomnienia z czasem zaczynają się zacierać w pamięci. Doskonałym sposobem na zatrzymanie tych cudownych momentów są fotografie. Młodzi rodzice zazwyczaj bardzo chętnie uwieczniają swoją pociechę na zdjęciach. Wielu z nich decyduje się również na wykonanie profesjonalnej sesji.

Jak się do niej przygotować, aby stała się miłym i pełnym wzruszeń, a nie stresującym i trudnym momentem? Oto kilka sprawdzonych rad.

  1. Zorganizuj sesję we własnym domu. Pierwsze tygodnie życia dziecka to nie jest odpowiedni czas na zabieranie go w obce miejsca, takie jak studio fotograficzne. Może to powodować niepotrzebny stres, a także negatywnie wpływać na stan zdrowia maluszka, który ma jeszcze bardzo słabą odporność. We własny domu oboje będziecie się czuli komfortowo. Dla fotografa specjalizującego się w sesjach noworodkowych dojazd do waszego miejsca zamieszkania na pewno nie będzie problemem.
  2. Wybierz odpowiedni moment. Jeśli chcesz, aby Twoje maleństwo było zadowolone i chętne do współpracy, pamiętaj, że najpierw musisz zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Niemowlę, aby czuć się bezpiecznie musi być nakarmione, mieć suchą pieluchę i być wyspane. W przeciwnym razie będzie marudne i płaczliwe.
    Możesz również zdecydować się na sesję zdjęciową w czasie snu maluszka lub w porze karmienia. Śpiące niemowlęta wyglądają na zdjęciach uroczo, a dodatkowo fotografowi dużo łatwiej się z nimi „pracuje”. Sen noworodków jest tak silny, że delikatne zmiany pozycji i układanie do zdjęć zupełnie im nie przeszkadzają. Fotografie powstałe w czasie karmienia piersią również będą cudowną, wzruszającą pamiątką.
  3. Wybierz najlepszą godzinę. Oczywiście, teraz Twój plan dnia jest całkowicie podporządkowany dziecku. Mimo wszystko, warto dołożyć starań, aby sesja mogła się odbyć w okolicach południa. Gwarantuje to najlepsze, naturalne światło do zdjęć. Sztuczne doświetlanie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może razić maleństwo. Na rozłożenie lamp potrzeba również bardzo dużo miejsca.
  4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Noworodek nie ma jeszcze uregulowanej gospodarki termicznej, dlatego szybko marznie. Dodatkowo, w czasie sesji zdjęciowej maluchy często są rozebrane i przykryte tylko delikatny materiałem lub kilkakrotnie przebierane. Aby Twoja pociecha się nie przeziębiła, zadbaj o to, by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura. Jeżeli aktualnie nie ma sezonu grzewczego, możesz postarać się o dodatkowe kilka stopni za pomocą piecyka elektrycznego lub termowentylatora. Nie stawiaj go jednak zbyt blisko dziecka.
  5. Poświęć chwilę czasu sobie. Na pewno chcesz mieć kilka wspólnych zdjęć ze swoim maleństwem. I choć początki macierzyństwa bywają trudne, daj sobie szansę na piękny wygląd. Mimo, że prawdopodobnie jesteś zmęczona i niewyspana, a dziecko potrzebuje Twojej nieustannej opieki, wygospodaruj chwilę na spokojny prysznic, zrobienie makijażu i ułożenie fryzury. Poprawi to Twoje samopoczucie, a dodatkowo zdjęcia utrwalą Twój wizerunek pięknej, cieszącej się nową życiową rolą, a nie zmęczonej kobiety.
  6. Zaproś do udziału w sesji partnera. Jako tata też powinien znaleźć się na wspólnych zdjęciach. Mężczyźni czasem mają opory przed udziałem w takich przedsięwzięciach, ponieważ boją się, że źle wypadną. Daj mu do zrozumienia, że jest najlepszym ojcem dla Waszego maleństwa, a wspólne fotografie po latach staną się wspaniałą pamiątką.
  7. Baw się dobrze! Pamiętaj, że sesja zdjęciowa ma być przede wszystkim pozytywnie spędzonym, rodzinnym czasem. Ani Ty, ani Twoje dziecko nie jesteście zawodowymi modelami i nikt nie wymaga od Was bezbłędnego wyglądu, czy perfekcyjnego pozowania do zdjęć. Bądź naturalna i swobodna, okazuj swojemu maleństwu czułość tak, jak robisz to na co dzień. Fotograf na pewno uchwyci łączącą Was więź, tworząc piękne, intymne portrety. Pamiętaj, że to uczucia płynące z Waszej relacji, a nie idealny wygląd powodują, że zdjęcia stają się wyjątkowe.