Przez lata panowało przekonanie, że dziewczynki powinno się ubierać w delikatne, pastelowe ubranka, natomiast chłopców w ciemne- szare, granatowe, ciemnozielone czy brązowe. Oprócz tego, kolor różowy był zarezerwowany dla dziewczynki, a błękitny dla chłopca. W ostatnich latach tendencja ta powoli się zmienia, a w kręgu mody dziecięcej zaczyna panować większa dowolność.

Co ciekawe, nie zawsze panował taki podział na kolory odpowiednie dla dzieci jak dziś.

Wręcz przeciwnie- dawniej to dziewczynki ubierano w kojarzone z niewinnością i subtelnością błękity, a chłopców w róż, który jako odcień czerwonego uważany był za wizualizację siły i męskości. Dopiero w latach 40 XX w., za sprawą projektantów mody nastąpiła nagła zmiana, którą szybko podchwyciła i utrwaliła popkultura.

Okazuje się jednak, że ma ona zakorzenienie w psychice i preferencjach dzieci. Już dwuletnie dziewczynki w czasie zabawy chętnie wybierają różowe akcesoria, natomiast chłopcy zazwyczaj je omijają, woląc inne kolory.

Sklepy z garderobą dla dzieci pękają w szwach od ubranek we wszystkich możliwych odcieniach. Jakie więc najlepiej kupić dla malucha?

Czy mają one wpływ na rozwój i dobre samopoczucie dziecka?

Okazuje się, że tak.

Rodzice bardzo często wybierają dla niemowląt pastelowe, bardzo delikatne odcienie strojów, dodatków i zabawek. Tymczasem, najlepiej przez nie widzianymi, a tym samym działającymi stymulującą są intensywne, kontrastowe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy, zielony, czy czarny w połączeniu z bielą. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z nadmiarem kolorów. W ten sposób można doprowadzić do przeładowania bodźcami, rozdrażnienia i zmęczenia malucha.

Bardzo dobrze sprawdzają się również ciepłe cieliste kolory, takie jak beże, czy brudny róż. Kojarzą się one dziecku z odcieniem skóry matki, przez co działają kojąco i uspokajająco.
W ostatnim czasie modne stały się ubranka w odcieniach bieli, szarości oraz granatu. Warto mieć w dziecięcej szafie stroje w takich kolorach, ponieważ są one bardzo uniwersalne- sprawdzą się zarówno u chłopca, jak i u dziewczynki, a dodatkowo pasują do wielu stylizacji. Kompletując dziecięcą garderobę dobrze jest wybierać ubranka, które będą do siebie pasować i tworzyć ciekawe, estetyczne zestawy.

Oczywiście, popularne róże i błękity również są w porządku, warto jednak zadbać o większą różnorodność w szafie malucha. Niektóre, nawet stonowane stylizacje można ożywić za pomocą dodatków – kokardki, chusteczki, bucików, czy czapeczki. Sklepy z odzieżą dziecięcą proponują tak dużą różnorodność, że każdy z nas może ubrać swoją pociechę schludnie, modnie i estetycznie. Jeśli mamy nieco starsze dziecko, warto brać pod uwagę jego własne preferencje. Z pewnością każdy kilkulatek będzie chętniej nosił ubrania, które mu się podobają i które mógł sam wybrać, niż te narzucone mu przez rodzica.

Większym problemem może okazać się kompletowanie wyprawki dla niemowlaka.
Rodzice często zaczynaj kupować ubranka już na samym początku ciąży, tymczasem płeć dziecka można poznać najwcześniej ok. 20 tygodnia.

Jak więc postępować w takiej sytuacji?

Kupować rzeczy o uniwersalnych kolorach i krojach. Body, śpioszki, bluzki i spodenki w odcieniach żółtego, zielonego, pomarańczowego, bieli, czy szarości doskonale nadadzą się dla maleństwa niezależnie od jego płci.

Wybierając ubrania dla dziecka należy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej zasadzie – kolor to nie wszystko! Stroje muszą być przede wszystkim wygodne i nie krępujące ruchów, aby maluch czuł się w nich dobrze i swobodnie.

Jeśli poszukujesz dobrych jakościowo ubranek w ciekawej, różnorodnej kolorystyce, zajrzyj na https://baclore.com/. Z pewnością znajdziesz tam coś odpowiedniego dla swojej pociechy.